Izhodišča za ukrepanje

Vodi je treba dati prostor

To mora biti prvo vodilo, saj je ravno neupoštevanje tega pravila privedlo do vseh katastrof, o katerih govorimo. Ko povečamo prečne preseke strug, ko jih očistimo, ko jih poglobimo, s tem znižamo višino vode. Vsi si pri takih dogodkih želimo čimnižji vodostaj. Ko pustimo vodi, da se razlije po poplavnih ravnicah, raztegnemo pojav na daljše časovno obdobje in s tem znižamo “špico” dogajanja in s tem maksimalni vodostaj. Če omogočimo še meandriranje rekam, s tem dodatno upočasnimo dogajanje in porežemo špice. Če pripravimo še dodatne zadrževalnike, samo še potenciramo omenjene pozitivne efekte, in se bolj odgovorno obnašamo do krajev dolvodno (v primeru Škofje Loke recimo do Medvod). Kjer je možno lahko uredimo še razvejan vodni tok, a recimo v primeru Poljanščice v Škofji Loki bi to pomenilo dodaten tunel ali kanal skozi Sten, o čemer pa tu ne bom.

Če to vodilo postavimo na drugo ali še nižje mesto naših prioritet, si s tem dolgoročno kopljemo jamo. V tem primeru bo voda tako ali drugače prej ali slej uničila vse “ovire” in spet preplavila več kot kadarkoli prej.

Voda gre svojo pot in jo moramo gledati kot gravitacijo – ta enostavno obstaja povsod na planetu in ji ne moreš ubežati. Lahko narediš nekaj proti njej, a ona te bo za ovinkom čakala in se bo v trenutku tvoje slabosti manifestirala na najbolj naraven način. Nekako tudi tu velja fizikalno načelo, da z omejevanjem in reguliranjem rek zmanjšujemo entropijo, narava pa vedno teži k čimvečji entropiji in ta se bo prej ali slej povečala. Z drugimi besedami, voda bo prebila, prestopila, se razlila. Bolj kot si omejil in reguliral, s hujšimi posledicami boš prej ali slej soočen.

Če na nekem mestu strugo razširimo, se tam nivo vode zniža. Pomembno je, da se s tem nekoliko zniža tudi gorvodno, ne samo na mestu posega.

Ljudem je treba pomagati

Ko poplava prizadane ljudi, je prva misel pomoč. Neverjetno je, koliko te pomoči je bilo izkazano ob avgustovskih poplavah 2023, človeku to res daje en velik optimizem za prihodnost. Pri tem pa ne smemo pozabiti, da je tipično voda konkretno nekaj poplavila zaradi velikih človeških napak. Gradnje ob reki, gradnja na poplavni ravnici, izdaja dovoljenj za take gradnje, nepremišljeni protipoplavni ukrepi.

V naši naravi je, da bi ob takih dogodkih radi stvari čimprej povrnili v prejšnje stanje. Tu je treba biti previden. Če je dogodek posledica omenjenih napak v preteklosti, bi morali najprej pomisliti, kaj lahko storimo, da do tega ne pride več. Restavracija stanja tako velikokrat ni dobra rešitev, saj kar kliče po ponovitvi dogodka. Sklepam, da se krivcev v preteklosti ne bo iskalo (?), zato moramo nekako omogočiti, da se v določenih primerih ljudje lahko čimbolj neboleče preselijo na bolj varen kraj. Pri tem bi morala država res čimbolj pomagati. Tak primer so recimo Male Braslovče, kjer jim je bilo takoj jasno, da 150 hiš dolgoročno ne more stati na tistem mestu, in bo verjetno potrebno ljudi preseliti (link).

Včasih zadostuje že zavedanje, da voda pač občasno naredi svoje. Objekte lahko prilagodimo temu, da je škoda takrat čimmanjša, ali je pa sploh ni. Bivši župan Celja je to plastično predstavil – povedal je, da se tam občani stanja zavedajo, in so objekte prilagodili tako, da imajo spodaj bolj gospodarski del z ustreznimi na vodo neobčutljivimi oblogami, občutljivi stanovanjski del pa je zgoraj. Ko pride voda in gre, samo opereš spodnji del in to je to. Če se to dogaja na 10 ali manj let, je to povsem sprejemljivo in je lažje kot neko preseljevanje ljudi.

Nobene nove gradnje v poplavnem območju več

Od zdaj naprej noben organ ne bo več dovolil gradnje na poplavnem območju. Pri tem ne bodo pomagale več nobene podkupnine (poznamo to na najbolj kritičnem delu v Loki), niti nobene denarno-politične veze. Vse bo lepo in srečno bomo živeli.
Izgleda, da sem tudi pravljičar.

Izogibati se zidovja

Pod “zidovje” so tu mišljene vse, tipično betonske konstrukcije, ki omejijo reko. Ta ima zato manjši presek struge, višje hitrosti, višje maksimalne vodostaje in kot taka bolj ogroža ljudi. To vodilo je v skladu z glavnim vodilom, da je vodi treba dati prostor.

Čimbolj sonaravne rešitve

Rešitve naj naravi dajo več možnosti za razvoj. V največji možni meri naj posnemajo rešitve, ki jih narava najde sama, ko se človek ne vpleta (renaturacija). Ob vodi potrebujemo naravno vegetacijo, ta je zelo pomembna in je vsestransko koristna, tudi z vidika manjšanja človekovega vpliva na aktualne spremembe podnebja. Voda mora imeti prostor, umetnih ovir oziroma konstrukcij naj bo čimmanj. Človek naj se po možnosti vodi umakne. Redni vzdrževalni posegi, kjer so potrebni, naj se izvajajo previdno, v sozvočju z naravo. Vse našteto lahko pomaga še dvigniti biodiverziteto, kjer smo Slovenci že itak dobri, in je naša komparativna prednost.

prva verzija strani: 17.9.2023
zadnji popravki: 3.11.2023